práce vs.dovolená

Důvody, proč začít podnikat

Ve své praxi se setkávám s velmi různými důvody, proč někdo chce či začal podnikat. Důvody jsou různé, stejně tak, jako každý z nás je jiný a máme jiné podmínky, ve kterých se nacházíme. Také máme jiné touhy a vize, co si vlastně pod tím podnikáním představujeme. To všechno ovlivní naše důvody, proč máme chuť se touto cestou vydat.

Přesto je možné vyzdvihnout ty nejčastější. Na prvním místě toužíme po časové nezávislosti, druhým nejčastějším důvodem je možnost ovlivnit své příjmy, následuje touha rozhodovat sám za sebeněco dokázat.

Rozhodnutí ano-ne

Časová nezávislost

Nejčastějším důvodem je právě časová nezávislost. To je opravdu veliká výhoda podnikání. Jsme pány svého času, můžeme sami rozhodovat, co uděláme, kdy uděláme a také jak uděláme. Anebo také neuděláme :) Pro maminky na mateřské, může tohle být jedním z hlavních argumentů.

„Pro mne je tohle vážně super, mohu si sama rozhodnout, kolik času budu věnovat svému podnikání a kolik své rodině. Když je hezky, mohu vzít děti a jet s nimi na výlet. Naopak, když je ošklivě, využiju čas pro práci, snažím se udělat maximum práce, abych zase další čas mohla být s dětmi. Tady hodně záleží na druhu naší práce, já to mám snadné, mohu pracovat třeba v noci, když děti spí. Většinou tedy vstávám brzy ráno, abych udělala práci, než se děti probudí. Během dne tak po chvilkách něco vyřídím, zařídím s dětmi po boku a večer dodělám resty.“

Jsou ale obory, kde to tak snadné nebude. Pokud máte třeba prodejnu nebo cukrárnu nebo něco, kde otevíráte a zavíráte každý den v konkrétní čas, pak musíte svůj čas přizpůsobit nebo si vzít k sobě někoho, kdo vám vypomůže.

Nicméně, ať už máme jakkoli náročné podnikání, vždy platí, že svůj čas můžeme ovlivnit a přizpůsobit svým možnostem a potřebám. Další velikou výhodou je, že si nemusíme brát dovolenou. Můžeme si odjet na dovolenou, kdykoli chceme. Nemusíme čekat, až se to bude hodit našemu zaměstnavateli. Je však potřeba počítat i s tím, že v podnikání se nevyhneme práci v době, kdy zaměstnanci dávno spí. Nic se však neudělá samo, a tak pokud jsem si pár dní odjela užívat na dovolenou, budu muset nutně dodělat vše, co je třeba. Nebo, jak jsem již psala mít svoji pravou ruku, která mne může v této době nahradit, příp. mi pomoci i kdykoli v průběhu roku.

práce vs.dovolená

Peníze

Co se peněz týče, to je velmi záludný důvod. Ať se tváříme, jak chceme, je nám jasné, že od podnikání očekáváme příjmy, které jako zaměstnanci nezískáme. Pokud jsme zaměstnanci, příjmy jsou závislé na tom, kolik nám je zaměstnavatel ochoten zaplatit. O každé zvýšení platu si budeme muset říkat. Také je možný postup po kariérním žebříčku, vždy jde ale o zdlouhavý proces s nejistým výsledkem. Zatímco pokud podnikáme, můžeme ovlivnit své příjmy a s nimi i výdaje. Bude záležet na mnoha faktorech, přesto možnosti jsou či mohou být neomezené.

Pokud si připravíme na začátku své cesty kvalitní podnikatelský plán, můžeme ovlivnit všechny podstatné záležitosti a okolnosti, díky kterým nastavíme cestu tak, abychom měli velkou šanci uspět a naše podnikání přineslo očekávané zisky. Díky plánu také dokážeme minimalizovat rizika a vyhnout se ztrátám. Proto rozhodně nepodceňujte přípravu svého podnikání.

Rozhodovat sama za sebe

Já nemám ráda, dokonce nesnáším, když mi někdo říká, co mám či nemám dělat. I toto může být důvod, proč se vydat samostatnou podnikatelskou cestou. Jsem šťastná, že se mohu rozhodovat sama za sebe. Nicméně i toto má druhou stránku, je nutné převzít zodpovědnost za sebe, za svoje rozhodnutí. Nikdo nám nebude říkat, co máme dělat, to však může být pro někoho problém. Jsou lidé, kteří potřebují vědět, co a jak mají dělat. Nemohou se sami rozhodnout, pak asi nebude podnikání právě pro ně. Je nutné dělat rozhodnutí, a ne vždy jednoduchá a ne vždy jednoznačná. Také nás nikdo nepochválí, tedy pochvalou nám může být spokojenost zákazníků, ale to ve spoustě oborů ani není moc měřitelné. Proto je dobré na to myslet už v začátcích a odměnit sama sebe :)

Pokud toužíte vydat se na vlastní cestu, jen nevíte, jak na to… přidejte se na společnou cestu s ostatními studenty kurzů, vybrat ten vhodný pro vás můžete zde:

Mentoring, mastermind a high ticket

Online kurzy a programy

Touha něco dokázat

Touha je zásadním předpokladem k úspěchu nejen v podnikání. Pokud máme touhu něco dokázat, dáme tomu něčemu konkrétní podobu a vystavíme na ní základy svého podnikání, pak je to skvělý důvod k tomu začít podnikat. Když se nám navíc podaří podnikat v tom, co nás baví, je to obrovská šance, která by neměla být promarněna. Za zaměstnanci nezůstane nikdy taková stopa, jako za podnikateli. Vybudujeme-li úspěšný podnik, může přinést plody nejen nám, ale i našim dětem. To nikdy v zaměstnání nezažijeme ten pocit vlastního úspěchu, té stopy, která tu po nás může zůstat.

touha po svobodě

Touha po svobodě

Všechny výše uvedené důvody a mnoho dalších se pak spojí v jeden zásadní důvod a to je touha po svobodě. Každý, kdo touží po svobodě, dojde dříve či později do okamžiku, kdy je nutné vykročit na vlastní cestu. Bez toho to snad ani nejde. Pokud toužím po svobodě, po cestování, po trávení času s rodinou, po finanční nezávislosti, pak nutnou cestou bude vlastní podnikání.

Pokud je to pro vás nepředstavitelné, pak zřejmě není správný čas nebo nebudete podnikatelský typ. Ale pokud toužíte po svobodě, pak se rozhodně nebojte začít podnikat. Podnikání je skvělá a dobrodružná cesta. Nebudu vám lhát, že je jednoduchá, to rozhodně není, a proto rozhodně není pro každého…a to je dobře, potřebujeme mít i zaměstnance, tak je to v pořádku, tak to má být. Každý z nás má jinou cestu, jiné touhy a jiné potřeby. Proto si každý plňme svoje sny, a už jsou jakékoli.

Můžete mne sledovat na facebooku Podnikatelky.online

 

Mezi moje důvody, kromě výše jmenovaných, patří také moje děti. Proč děti? Nechodí do školy. Miluji svobodu a rozhodla jsem se dopřát ji i mým dětem. Já i manžel si svobodu dopřáváme díky podnikání a děti díky unschoolingu.

Pokud po takové cestě toužíte také, bude mi potěšením podělit se o naše zkušenosti, rady a tipy, co je třeba udělat pro domácí vzdělávání, jak probíhá proces a především o slasti a strasti této svobodné cesty.

Máte-li jakékoli dotazy ohledně domácího vzdělávání, můžete si rezervovat termín konzultace a já vám povím vše, co vás bude ohledně tohoto tématu zajímat :)

Rezervace termínu konzultace ZDE

Jaké jsou vaše důvody? Chcete podnikat? Nechcete podnikat? Proč? Co vás k tomu vede? Jaká je vaše motivace? Jaký je váš cíl? Jaká je vaše cesta? Napište mi to, těším se vaše komentáře.

Plňte si své sny, ať už jsou jakékoli Petra :)

Buďme ve spojení

Jsem business mentorka a koučka pro podnikatelky

Ukazuji podnikatelkám cestu, jak propojit jejich intuici s efektivními strategiemi online byznysu, vedoucí nejen k prosperujícímu podnikání v souladu s jejich pravou esencí, ale také k hluboké osobní transformaci. 

Spolu tvoříme MAGII ONLINE PODNIKÁNÍ, kde se srdce vášně a mysl strategie prolínají v harmonické symfonii, odkrývající nejen cesty k úspěchu, ale i k hlubokému osobnímu rozkvětu.
Jsem vaším průvodcem k tomu, abyste objevili nekonečnou sílu své intuice, a proměnili ji ve zlato vašeho byznysu.
Naše společná cesta je oslavou ženské síly, odvahy a kreativity, kde každý krok vpřed je krokem do světa, kde vaše podnikání kvete v souladu s vaší pravou esencí.

S klientkami pracuji na nastavení efektivních a skvěle fungujících strategií v souladu s naší hlubokou vnitřní moudrostí a jedinečnou energií každé z nás.

Můj příběh si přečtěte zde >>

Můžete mi napsat na e-mail: info@petratrnkova.cz

informace o aktuálních mentoringových programech naleznete zde>>

informace o aktuálních online kurzech naleznete zde>>
Komentáře
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře