Čas je to nejcennější, co máme! Dříve nebo později si to určitě uvědomí každý z nás.
O to smutnější je, že kolem sebe často vnímám lidi, kteří s časem neustále bojují. Znáte to: „Osmýýý den scháázííí nááám!“
Sama jsem si v minulosti nejednou lámala hlavu nad tím, jak každý den všechno stihnout. Mnohdy se zdálo, že najít balanc mezi pracovním a soukromým životem je nedosažitelná meta.
Dobrá zpráva ale je, že to jde! Chce to trochu cviku a důslednosti, ale věřte, že i vy můžete být za krátko pánem svého času.
Plynutí času
Když jsem byla malá, skoro všechno se mi vleklo. Čekání na prázdniny, na Ježíška, na víkend u babičky,… Úmorné byly často i nezáživné hodiny ve škole. Na to si snad vzpomínáme úplně všichni.
Nechápala jsem tedy ty nářky dospělých, že čas strašně rychle letí a člověk to nejvíc vidí na vlastních dětech.
Dnes už to částečně chápu. Vyrostla jsem a mám děti. J
Naučila jsem se ale taky s časem efektivně hospodařit a využívat ho nejen aktivně, ale klidně i pasivně.
Věřím, že pokud čtete tenhle článek, určitě byste chtěly svůj time management povýšit na vyšší level. A to zaslouží pochvalu! J
Jak na to…
Nebojte, není třeba znát všechny poučky a zákony času. Důležitější je uvést osvědčené poznatky do praxe a vytvořit si návyk. A ano, nebudu vám lhát – to někdy trochu „bolí“.
Ale za ten výsledek to stojí!
Věděly jste například, že naše jednání je až z 90 % ovlivněno právě našimi návyky?
Time management
aneb umění smysluplně zacházet s časem.
Základem všeho jsou následující kroky:
určení cílů a priorit
Pro začátek si potřebujete určit své cíle a priority. A nebojte se začít malými cíli!
Přílišné vyvíjení tlaku na sebe by pro vás zakrátko bylo demotivující. Pro správné nastavení cílů je asi nejznámější metodou pravidlo SMART, které lze najít ve všech možných příručkách o time managementu.
plánování
Kdo mě už trochu zná, ví, že plánování miluju! J Plánů je spousta – denní, týdenní, měsíční,… Můžete se vyřádit.
Super pro plánování jsou třeba různé TO DO listy, upomínky v mobilu, diáře a kalendáře (ať už v PC nebo klidně i ty papírové). Na ty nedám dopustit!
Každému ale vyhovuje něco jiného, proto je to třeba aktivně vyzkoušet a nedělat si domněnky. J
Pozor! Někdy se i při sebelepším plánování může stát, že nestíháme. V tom případě je fajn se zamyslet nad naléhavostí a důležitostí úkolu. To znamená ujasnit si, jak moc jeho splnění spěchá a jak ve skutečnosti ovlivní dosažení předem stanoveného cíle.
efektivita
Napadlo vás někdy, že efektivní můžete být, i když si dáte během dne šlofíka nebo třeba jeden pracovní den neděláte vůbec nic? Převážně ženy s tím mají někdy problém a nedovolí si to.
Mně osobně nejde o to být neustále zaneprázdněná, ale efektivní!
Vím, že toho dosáhnu jedině tak, když si dovolím odpočívat. A nemyslím tím s mobilem v ruce. To už je jedna z forem prokrastinace. A na tu v dobrém time managementu rozhodně není místo!
Doporučuji vám proto zamyslet se nad stavem vaší psychohygieny a nad možností delegovat část svých povinností na někoho jiného. A nemusí se jednat jen o pracovní povinnosti.
důslednost a průběžné vyhodnocování
I sebelepší time management nebude dlouho nést své ovoce, pokud nebudete důsledné. O tom jsem psala už na začátku. Bez důslednosti se k cíli budete dostávat dost zdlouhavě a konečný efekt možná nakonec úplně vyšumí.
Jednou za čas se taky určitě vyplatí investovat čas do kontroly vašeho snažení. Udělat si takovou jeho rekapitulaci a upřímně si vyhodnotit, zda jde všechno tím správným směrem.
A hlavně – je čas začít jednat! :)
Budete-li chtít, jsem tu pro vás a ráda vás time managementem provedu.
Pro více informací klikněte tady.
Buďme ve spojení
Online kurzy a programy
Mentoring, mastermind a high ticket