každý den

Jak překonat strach z podnikání

Už několikrát jsem se zmínila, že cesta k finanční a hlavně životní svobodě vede klikatými a nejistými cestičkami vlastního podnikání.

Každá taková cesta začíná v naší hlavě, v naší mysli, v naší touze, v našich snech.

Sníme o tom, jaké by bylo kdyby…kdybych měla spousty peněz, kdybych měla čas na rodinu, na cestování, kdybych si mohla dělat to co chci, co mne baví…kdyby..kdyby..kdyby…

start cesty

No schválně – zkuste si to také.

Zasněte se, představte si sami sebe, jako podnikatelku. Můžete si představit cokoli, co vás láká, co byste chtěli dělat a co byste chtěli mít. Cítíte to vzrušení? Cítíte tu touhu jít a splnit si svůj sen? Přesně tady začíná skutečná cesta za sny…

 

Tak to je snadné, to přeci dokáže každý! Tak proč si každý neplní své sny? Proč každý nedělá to, co ho baví? Proč každý nepodniká?

No protože převážná většina lidí skončí na řádcích výše. Sní si svůj sen a čeká na zázrak. Nebo nevěří svým snům a nechává je odplouvat a mizet kdesi v dáli, v nekonečnu své mysli.

Po počáteční euforii našeho snění totiž obvykle přijde realita. Do mysli se vkrádají strachy a pochybnosti. Nevěříme si, že jsme dost dobří na to, abychom se mohli vydat na vlastní cestu. Nevíme, zda vůbec máme potenciál uspět, zda máme nějakou převratnou myšlenku či nápad, na kterých bychom mohli naše podnikání stavět. Bojíme se nejistoty, která za podnikáním stojí. Nemůžeme si přeci dovolit připravit rodinu o klidné dny, musíme být zodpovědní. A co peníze? Uživíme se tím? Nezadlužíme se? Desítky, stovky, možná tisíce různých obav, myšlenek a strachů nám běhá hlavou i celým tělem.

Nejen já, ale i většina podnikatelů řešila na začátku (a nejen na něm) stejné myšlenky.

Pak právě přichází ten rozdíl mezi snílky a podnikateli. Záleží na tom, jak kdo naloží se svými myšlenkami, se svými obavami, strachy i nejistotami.

 

Předpokládám, že máte tu touhu jít a plnit si své podnikatelské sny. Pak je nutné se postavit svým strachům a obavám.

abrakadabra

Strachu…zmiz! Abrakadabra…

no tak takhle ne, takhle to bohužel nefunguje.

Musíte vědět, že tu jsou nyní na začátku a budou s námi vždy, po celou dobu podnikání. Nezmizí. Nikdy! Nikdy! Nikdy! To je realita a v podstatě jistota, která provází podnikání. V každém podnikání budeme muset čelit svým strachům, obavám, nejistotám. Budeme muset zdolávat překážku za překážkou. Ale pokud s tím počítáme, pokud víme, že to tak je a že to je právě nutná cesta k vítězství, k úspěchu, pak se s nimi naučíme žít a budeme je brát jako nutnou část našeho pokroku a rozvoje nejen podnikání, ale i naší osobnosti. Vlastně díky nim se vyvíjíme my i náš projekt. Můžeme je brát jako součást podnikatelského života a využít je ve svůj prospěch. Proto se vždy ve svých kurzech věnuji rozvoji vašeho podnikání i osobnímu růstu.

Motivace, touha, proč to dělám?

Vždy, v každé fázi svého podnikání mysleme na svoje „Proč“ jsme se na cestu vydali, proč chceme podnikat, jaký je směr a cíl naší cesty. To nám pomůže překonat okamžiky, kdy máme chuť se na všechno vykašlat a utéct. Naslouchejme své intuici. Držme se svých plánů, snů a mysleme na svoji touhu. Už víte, že to je základní pilíř, na kterém se staví základy každého projektu.

Informace, příprava, plán a trpělivost

Pro každý začátek je důležité mít dostatek informací. Pokud víme, do čeho jdeme, je to pro nás snazší. Můžeme se připravit na spoustu situací. Můžeme si připravit rozpočty, které nám pomohou získat finanční jistotu a minimalizovat rizika. Internet je plný informaci, je však potřeba hledat z důvěryhodných zdrojů, zvláště v podnikání se může dosti prodražit špatná informace.

Pro start podnikání, je moc důležité postavit mu pevné základy, na kterých budeme stavět. Nemusíme hned vědět o podnikání vše, důležité je dělat krok za krokem a být připraven. Mít plán a znát cíl své cesty. Jít postupně, držet se svého plánu a plnit ho. Musíme být trpěliví, není to cesta na pár dní, ale může trvat i několik let. Musíme s tím počítat a nechat se odradit při prvním neúspěchu. Naučím vás připravit kvalitní podnikatelské plány, finanční rozpočty a vybudovat základy úspěšného podnikání.

Pokud máte rádi kompletní vedení krokza krokem, přidejte se na společnou cestu v mých programech

Online programy a vzdělávání pro podnikatelky 

Mentoring a poradenství

Podnikání je jako miminko, potřebuje nás, naši péči a trpělivost. Batolí se, učí se spolu s námi, drží se nás spoustu let a společně se vyvíjíme, až se z něj stane človíček schopný samostatného života. A pak se nám naše péče a vytrvalost začne vracet.

krok za krokem

Nenechte se odradit

Soustřeďte se na svoje podnikání, neměňte jeho směr, jen se naučte kličkovat mezi bodláky.

Obklopujte se lidmi, kteří mají podobnou cestu. Nenechte se odradit těmi, kteří nikdy nepodnikali a zřejmě ani podnikat nebudou. Neposlouchejte toho, kdo nepodniká. Pokud zkrachoval, nemá vás, co naučit a pokud to ani nezkusil, neví, o čem taková cesta může být. Naopak se učte od lidí, kteří něco dokázali. Najděte si svoje podnikatelské idoly, sledujte jejich cestu, inspirujte se jejich životem a učte se od nich. To jsou ti, kteří vás mohou posunout blíž k vašim snům.

Vím, že je to těžké, obzvláště pokud nemáte spřízněnou duši v rodině. Já mám štěstí, že moje rodina mne vždy podporovala nebo alespoň neházela klacky pod nohy. Ale se svými klientkami jsem prošla spousty cest, kdy bylo potřeba překonat překážku v podobě nechápající a nepodporující rodiny a není to snadné být černou ovcí rodiny. Nicméně, je to pouze váš život a je jen na vás, jak k němu budete přistupovat.

Pokud nechcete být slaboučkou ovečkou ve stádu, ale krásnou černou ovcí, pak si cestu jistě najdete a jednou se ohlédněte a budete na tu malou vystrašenou ovečku, která se rozhodla jít, moc pyšná a budete jí děkovat, že se nedala a nezůstala stát na konci stáda :-D 

Pokud nemáte po svém boku nikoho, kdo by vás povzbudil, můžete mi napsat. Podpořím vás a těším se na to…já to dělám moc ráda. Je to pro mne krásný pocit, když vidím, jak se mi klientky mění před očima v podnikatelky :)

Naučte se radovat z maličkostí. Z každého i malého úspěchu či pokroku. Odměňte se a dopřejte si čas sama pro sebe.

Do cíle můžete dojít, pouze pokud vykročíte a po cestě se nevzdáte!

každý den

Opusťte svůj strach, ten tu bude vždy, je však důležité se mu postavit a vydat se na cestu.

První krok je nejtěžší!

Jsem tu pro vás a moc ráda vám pomohu. Nejste na to sami!

Online programy a vzdělávání pro podnikatelky 

Mentoring a poradenství

 

Držím vám palce a přeji úspěšnou cestu, ať už je jakákoli.

Jsem business mentorka pro ženy. Pomáhám ženám nalézt sama sebe, svoji jedinečnost a díky tomu vybudovat úspěšný, ziskový business, posunout podnikání na další level... i s dětmi po boku.  Učím, jak si zajistit vlastní pasivní příjmy a nebýt na nikom a na ničem závislá a nalézt svoji jedinečnou cestu ke svobodě finanční i životní. Můj příběh si přečtěte zde >> Můžete mi napsat na e-mail: info@petratrnkova.cz informace o kurzech a seminářích naleznete zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů