koučink & mentoring
informace
koučink & mentoring
Jaký je rozdíl mezi koučinkem a mentoringem
Mentoring je založen na předávání zkušeností, znalostí, rad a inspirace. Zatímco koučování vás otázkami podpoří v přemýšlení a uvědomění si vlastních zkušeností, možností nebo priorit, aniž by kouč sám do procesu vstupoval se svými názory nebo nápady.
Při koučinku je koučovaný klient udržován na své cestě díky svým vytyčeným cílům. Kouč zcela respektuje kompetentnost koučovaného, k přemýšlení o změně jej vede pokládáním otázek.
Kouč je expert na koučování, nemusí být expertem na danou problematiku koučovaného. Zároveň povzbuzuje koučovaného k co nejlepšímu vyžití vlastních zkušeností, znalostí a dovedností, nabízí podporu na „jeho cestě“.
Mentoring je formalizované předávání znalostí, dovedností, sdílení zkušeností. Mentor menteemu zprostředkovává osvědčenou praxi, dokáže poradit, jak řešit určitý úkol, či jak se chovat v určitých situacích. Mentor je expertem na danou problematiku a přispívá k rozvoji menteeho sdílením vlastní zkušenosti.
koučink, mentoring & další metody
Koučink
Orientuje se na řešení, na budoucnost a vede individuálně koučovaného tak, aby sám nalezl vlastní cestu k dosažení cíle. Kouč neradí, ale provází. (více o koučinku)
Mentoring
V rámci mentoringu se využívá přístup, kdy zkušenější mentor předává své osobní znalosti, návody, rady a zkušenosti klientovi. Mentorování je zaměřeno na to dávat lidem rady na základě své zkušenosti. Mentor mentorovaného vede na základě své kompetence a odbornosti k danému tématu či oboru.
Poradenství
Přináší expertní návrh řešení vašeho problému. Samotná realizace je pak čistě na vás.
Trénink
Zakládá se primárně na praktickém nácviku různých dovedností a schopností trénovaného.
Terapie
Řeší problémy tak, že odhaluje příčiny chování v minulosti, nebo se snaží o porozumění tomuto chování.
Ve své praxi užívám kombinaci metod dle aktuální situace a vycházím z vašich individuálních potřeb.
koučink
Co je koučink?
- Koučování (koučink) je proces, podporující hledání individuálních řešení pro jedince v jím zvolené oblasti.
- Kouč není trenér ani poradce (mentor), ale hledá řešení společně s klientem, pomáhá dostat se klientovi pohodlným způsobem z místa, kde právě je, na místo, kde chce být.
- Kouč vystupuje vůči klientovi jako rovnocenný partner, spolupracovník, průvodce, důvěrník. Pracuje s klientem tak, že pomocí otázek podněcuje jeho různé pohledy na věc, pomáhá prohloubit jeho uvědomění (co vlastně chci, na čem mi záleží, co naopak vůbec nechci, …) a podporuje jej při nacházení vlastních zdrojů, potřebných k realizaci vlastních záměrů a cílů.
- Kouč klientovi neradí, nic nedoporučuje ani neschvaluje, nic mu nepodsouvá ani ho nikam nesměřuje a neovlivňuje klienta svým postojem. U kouče je důležitá absolutní důvěra v klienta, v jeho celistvost a v jeho schopnost najít vlastní řešení.
- Koučink je prokazatelně účinná metoda, která se stala samozřejmou součástí rozvojových programů.
- Koučink má hmatatelné a okamžité výsledky, a vede k trvalému zlepšení v mnoha oblastech života.
- Při koučování se zaměřujeme nejen na řešení, ale také na následnou akci.
- Koučink se dívá na to „jak“ ne „proč“.
- Konkrétní očekávané výsledky, cíle si stanovuje za pomoci kouče sám klient.
- Koučování je zážitek odlišný pro každého jednotlivého klienta i pro kouče.
- Kouč pomáhá lidem zvládat své životy. Kouč vede klienta, aby byl zodpovědný sám vůči sobě. Pomáhá ujasnit si, kým by chtěl klient být, jak by chtěl žít a jak mu může kouč na této cestě pomoci. Koučink je umění jak usnadnit lidem cestu učení.
"Profesionální koučink je trvalý profesionální vztah, který podporuje klienty vytvářet výsledky, které je naplňují v jejich osobním a profesionálním životě. V procesu koučování si klienti prohlubují schopnost učit se, zlepšují svůj výkon a zlepšují kvalitu svého života."
MEZINÁRODNÍ FEDERACE KOUČŮ (INTERNATIONAL COACHING FEDERATION – ICF)
Podmínkou pro to, aby byl koučink efektivní, je to, že klient sám CHCE.
Chce něčeho dosáhnout, v něčem podstatném se změnit, něco důležitého se naučit.
Co není koučink?
- Koučink není náboženství nebo filosofie či sada instrukcí, pravidel anebo směrnice pro život.
- Koučink vám neříká, jak máte žít, myslet nebo jednat, ani to není kurz, který „uděláte“.
- Koučink není terapie.
- Koučink není konzultování. Kouč nedává rady, pokud to není skutečně velmi vhodné. Ale i tehdy, raději dá možnost volby mezi myšlenkami, než aby říkal, co byste „měli“ udělat.
- Koučink není trénování ani školení. Koučink nemá žádné dopředu připravené „studijní plány“.
- Koučink není mentorink. Mentorování je zaměřeno na to dávat lidem rady na základě své zkušenosti.
Hlavní přínosy koučinku
Vyřešíte své problémy
Koučink vám pomůže o problému aktivně přemýšlet, což je základní předpoklad k jeho vyřešení.
Začnete kontrolovat svůj život
Koučinkem se naučíte aktivně vytvářet realitu svého života. Zjistíte, že o svém úspěchu rozhodnete především vy sami.
Budete spokojenější
Díky koučinku posílíte svou vnitřní rovnováhu a budete celkově spokojenější a opět se radovat ze života.
Splníte si své cíle
Koučink vám pomůže zvýšit váš potenciál, objevíte nové možnosti a cesty a splníte si své cíle.
Zlepšíte všechny oblasti života
Jakmile změníte svůj přístup a způsob myšlení, váš život se zlepší ve všech oblastech.
Zlepšíte svůj zdravotní stav
Díky koučinku budete lépe kontrolovat své emoce a vnitřní stavy a posílíte svou odpovědnost. Vedlejším účinkem tohoto procesu většinou bývá i zlepšení zdraví.
Získáte sebevědomí, odhalíte talent
Díky koučinku v sobě objevíte zdravé sebevědomí a vlastní hodnotu. Odhalíte své silné stránky a osobní talent.
Dokážete toho víc
Naučíte se hodně o sobě samém a svém fungování. Posunete limity toho, co nyní považujete za možné.
Kdy vám může koučink pomoci
- Když v životě potřebujete udělat změnu
- Když se cítíte sklesle až smutně
- Když cítíte strach až úzkost
- Když se cítíte ve stresu, jste „vynervovaní“ a třeba často nemocní
- Když se potřebujete vyrovnat s rozchodem, či rozvodem
- Když chcete vyřešit problémy v práci nebo ji změnit
- Když cítíte, že máte nízké sebevědomí a chcete ho zvýšit
- Když se chcete naučit ovládnout své emoce a zvládat životní situace
- Když stále nemůžete nalézt toho správného partnera/partnerku
- Když se chcete naučit lépe komunikovat s lidmi
Mýty o koučování
- Mýtus 1: Kouči radí lidem.
Koučování není poradenství. Kouči rozvíjejí potenciál klientů pomocí kladení silných otázek, aktivního naslouchání a přímé komunikace. Rady klientům jsou dokonce jednou z koučovacích chyb. Kouči často mají také roli konzultantů/mentorů – rady však udělují jen v oblastech, ve kterých mají prokazatelnou expertízu a výhradně se souhlasem klienta.
- Mýtus 2: Koučem se může stát každý.
Ačkoliv je koučování neregulovaná profese, koučem se nemůže stát každý. Na koučování je především třeba mít vyzrálou a vyrovnanou osobnost. Kouči potřebují absolvovat akreditovaný výcvik metod a dovedností, aby dokázali svoji práci dělat na profesionální úrovni. Koučování se nelze naučit z knih.
- Mýtus 3: Každý je dnes koučem, koučů už je dnes hodně.
Počet odborníků v každé profesi je určen poptávkou na trhu, stejně tak je to i v koučování.
- Mýtus 4: Já se koučuju sám, kouče nepotřebuji.
Po praktické stránce nelze dosahovat stejných efektů pomocí sebekoučování, jako pomocí kouče. Do tzv. "slepých míst" v mysli se člověk sám nedostane. Pomoc druhé osoby má nesrovnatelně účinnější efekt, než snaha o sebekoučování.
- Mýtus 5: Kouče nepotřebuju, na to abych si popovídal mám přátele.
Účelem přátelských konverzací je sdílení příběhů. Účelem koučovacích konverzací je rozvoj potenciálu a dosahování cílů. Jedná se o dvě naprosto odlišné konverzace s jiným záměrem. Ačkoliv vás přátelé vyslechnou, v přátelských konverzacích nedochází k efektivnímu seberozvoji.
mentoring
Mentoring je účinný způsob předávání a rozvoje nejen odborných, ale i měkkých dovedností včetně manažerských. Jde o profesionální rozvojový vztah dvou osob, mentora a menteee (mentorovaného), založený na důvěře. Mentor sdílí své zkušenosti, znalosti a dovednosti a působí jako průvodce menteeho v daném tématu a podporuje ho v rozvoji. Tento vztah funguje na principu partnerské komunikace a ochotě učit se od sebe navzájem. Mentor působí jako průvodce v určité oblasti či tématu a pomáhá klientovi nalézt správný směr či řešení.
Mentorem může být každý, kdo disponuje expertízou v určité oblasti, má zájem předávat své zkušenosti a dovednosti a chce pomoci menteemu v jeho osobním i profesním rozvoji.
Dobrý mentor je ochoten sdílet nejen své úspěchy, ale i neúspěchy, zkušenosti na dané profesní cestě. Dovede naslouchat, dodávat podnětné nápady a pomáhat menteemu nahlížet na problematiku z nových úhlů pohledu. Tímto přístupem mentor podporuje vytvoření bezpečného prostředí pro učení se. Mentor je ten, kdo jde menteemu příkladem.
Mentor se snaží svým chováním dát dobrý příklad, respektuje názory svých klientů, aktivně naslouchá, drží slovo, je důsledný a chápavý. Poskytuje podporu, vedení rady a objektivní pohled na to, jak a kam se může klient vyvíjet a čeho může dosáhnout jak může přirozeně rozvíjet svůj potenciál a své schopnosti.
NLP
Co je to NLP - neurolingvistické programování
Definice NLP
Neurolingvistické programování se obvykle definuje jako studie struktury subjektivní zkušenosti. Tato studie se zaměřuje na vzorce, které se tvoří interakcí mezi naším mozkem, tělem a jazykem. Tato interakce z pohledu NLP následně vyvolává naše efektivní či neefektivní chování.
Metody NLP jsou zaměřeny na rozvoj dovedností, osobní růst a zlepšení kvality života, a jsou ideální pro ty, kteří hledají cesty ke zlepšení svého každodenního fungování a dosahování osobních či profesionálních cílů. Nejsou však náhražkou za odborné psychologické poradenství, psychodiagnostiku, psychiatrickou léčbu nebo jiné zdravotní služby (a nesmí být za toto vydávány).
Podle metodiky NLP jsou mysl, emoce a tělo jeden navzájem propojený systém.
Za vznikem NLP stojí Richard Bandler a John Grinder, kteří tuto metodu vyvinuli v 70. letech 20. století. Výchozí pro ně byly kromě jiného poznatky z: matematiky, jazykovědy, systémové teorie, kybernetiky, systematické a ericsonovské terapie a soustavné detailní zkoumání a pozorování práce velkého množství odborníků a odbornic z nejrůznějších oborů s cílem najít a popsat schémata pro efektivnost a změnu.
V současné době se bohužel stává, že jsou termínem NLP, který není přesně definován a chráněn ochrannou známkou, zastřešovány i nejrůznější pseudovědecké a často i manipulativní přístupy a hnutí. To pochopitelně vyvolává negativní reakce z vědecké strany.
Jeden ze základů NLP symbolizuje poznatek, že se lze naučit změnit způsob, kterým vnímáme svět a na základě toho aktivně měnit svoji fyzickou realitu.
Kdy lze efektivně využít NLP
- Pochopit, jak mozek podle teorie NLP funguje a jak si vytváříme svoji realitu.
- Změnit nefunkční vzorce myšlení a chování.
- Naučit se efektivně komunikovat a navazovat kvalitní vztahy.
- Rozvíjet svůj vnitřní potenciál a žít život naplno.
Výhody NLP koučinku
Rychlé a trvalé výsledky - NLP koučink pomáhá dosáhnout cílů v kratším čase.
Efektivní a šetrný přístup - NLP koučink je nenásilný a respektuje individuální potřeby.
Rozvoj osobního potenciálu - NLP koučink pomáhá objevit a rozvinout skryté talenty a schopnosti.