K napsání toho článku mne inspirovala moje kamarádka. Vyprávěla mi, jak by ráda vyrazila na dovolenou, jen tak sama s dětmi, protože manžel musí chodit do práce, aby měli peníze. „No víš, kdyby jel s námi, tak by dovolená byla dražší a takhle aspoň může chodit a vydělat další peníze, určitě vezme nějaký přesčas, když už bude doma sám.“
Koukám na ni a nevím, co si o tom myslet. Chápu, že si od sebe občas partneři potřebují odpočinout a každý má svoje koníčky a záliby. Jistě je dobré nějaký čas trávit sám se sebou. Ale…musí to tak vyhovovat všem zúčastněným.
V tomto případě ale vím, že nejde o potřebu být sám, odpočinout si, ale o strach o peníze. Přitom si vůbec nežijí špatně, mají vlastní dům, děti už jsou samostatnější, jeden už chodí i na brigády. Oba vydělávají celkem slušné peníze. Ale strach o peníze tam křičí ze všech koutů.
Nejčastějším důvodem našeho strachu je to, že nemáme vytvořenu dostatečnou finanční rezervu. Nemáme polštář pod hlavou, do kterého bychom spadli v případě nenadálé události. Pokud se bojím pádu na tvrdou zem, pak je strach na místě. Bohužel se často setkávám s tím, že rezervu nemají ani lidé, kteří mají „nadstandardní příjmy“.
Kždý z nás ví, že bychom si rezervu tvořit měli, ale proč to tedy neděláme? Buď proto, že NEVÍME JAK nebo si myslíme, že NA NI NEMÁME PENÍZE. A tak to odkládáme a odkládáme a odkládáme, …..až se něco stane. A to už bývá obvykle pozdě na bezbolestná řešení a pak chápu, že se někdo bojí. Zvláště v případech, kdy už se do podobné situace dostal.
! Tip: Doporučuji mít rezervu MINIMÁLNĚ na 3-6 měsíců. Tedy mít dostatek peněz na to, co nezbytně nutně musíte každý měsíc zaplatit.
A s tím souvisí další obava, NEVÍM KOLIK peněz mi měsíčně odchází. Každý z nás víme, tak nějak, kolik máme výplatu, nebo kolik nám přijde peněz na účet. A víme, kolik zhruba odchází, tedy kolik platíme nájem nebo hypotéku, kolik stojí energie a základní potřeby. Ale málokdo má přesnou představu, tedy jasný plán.
Pokud mám jasný plán, vím, co mne čeká. Vím, kolik peněz mi v daném měsíci minimálně přiteče, a kolik musím nutně zaplatit. Když si vedu tento plán měsíc co měsíc, mám i poměrně jasnou představu o tom, kolik peněz zaplatím za jídlo, kolik za naftu, kolik stojí naše koníčky. Pokud mám jasnou představu, kam tečou moje peníze, pak s nimi mohu lépe nakládat.
Najít nějakou částku v rozpočtu, příp. najít další zdroj příjmů.
Tyto peníze dávat na nejmenší dluh (třeba kreditní kartu nebo menší půjčku), dokud ho nesplatíte.
Pak budete mít tuto částku + částku, kterou jste nyní spláceli na tento dluh.
Nyní tedy máte větší částku a tu zase použijete na splacení dalšího dluhu a tak dále, dokud se nezbavíte všch dluhů, které se na vás lepí.
Používám k tomu tabulku v Excelu, postačí ale úplně tužka a papír. Více si můžete přečíst v mém předchozím článku ZDE
Pokud se naučíte sledovat svoje příjmy a výdaje, budete překvapeni, kolik peněz odtéká v malých položkách.
Já jsem se nestačila divit, když jsem s touto metodou začínala.
A slýchám to při každé finanční konzultaci, že jsou lidé překvapeni, kam mizí jejich peníze.
Ať už říkáte cokoli, že pro vás peníze nejsou důležité, že je nepotřebujete a že nejste žádný hamoun, který myslí jen na peníze. V hloubi duše víme, že bez peněz to prostě dnes nejde. Troufám si tvrdit, že peníze ke spokojenému životu potřebuje každý z nás.
Jak jsem už napsala, nutný je plán. Pokud se naučíte pravidelně sledovat svoje příjmy a výdaje, budete vědět, kam vám utíkají. Určitě objevíte nějakou skulinku, která není nezbytně nutná. Tam je potom prostor pro spoření a tím pro vytvoření rezervy.
Najděte tu sklulinku. Vezměte peníze, které do ní tečou, a posílejte je na účet, ke kterému nemáte snadný přístup.
Založte třeba další účet, pro tento účel. (Dneska jsou bankovní účty zcela bez poplatku).
A každý měsíc tam posílejte peníze místo té sklulinky.
Tip: V ideálním případě by se na tento účet mělo odkládat 10-20% vašich příjmů.
Čím dříve se naučíte odkládat stranou, tím dříve budete mít finanční polštář a tím dříve se můžete zbavit vašeho strachu.
TIP: Ještě lépe je ukládat peníze tam, kde se vám nejen shromažďují, ale zároveň i vydělávají. Tedy ne na běžných účtech. Ani spořicí účty nejsou ideální řešení, ale vždycky je to lepší než nedělat nic a peníze nechat odtékat. O tom ale zase příště ;-)
Chcete si například pořídit auto nebo plánujete nákup nemovitosti, nebo chcete větší dovolenou anebo se prostě chcete zbavit dluhů, které se vás drží jako klíště.
Postup je stejný jako výše, je potřeba hledat ve svém přehledu rezervu, kam peníze utíkají, a kde je můžeme (alespoň na nějaký čas) oželet.
Najít nějakou částku v rozpočtu, příp. najít další zdroj příjmů.
Tyto peníze dávat na nejmenší dluh (třeba kreditní kartu nebo menší půjčku), dokud ho nesplatíte.
Pak budete mít tuto částku + částku, kterou jste nyní spláceli na tento dluh.
Nyní tedy máte větší částku a tu zase použijete na splacení dalšího dluhu a tak dále, dokud se nezbavíte všch dluhů, které se na vás lepí.
Netvrdím, že to snadné a netvrdím, že to zvládne každý, tvrdím však, že jo to cesta, jak i při stávající situaci se lze krok po kroku dostat do stavu bez dluhů. Chce to však hodně sebeovládání, disciplíny a vytrvalosti. Odměna ale bude nepředstavitelná.
Garantuji vám, že pokud se naučíte takto hospodařit, hlídat si svoje peníze, že je toto i cesta k finanční svobodě. Peníze prostě nerostou na stromě a je potřeba na ně myslet, starat se o ně a mít je pevně pod kontrolou. Jedině to je cesta ke svobodě.
Buďme ve spojení
Připravila jsem pro vás skvělý online kurz Nastav se na své bohaté já, který je kompletním průvodcem na vaší cestě k hojnosti v životě i v podnikání.
Přeji krásný den a těším se na vaše komentáře
Petra
Online kurzy a programy
Mentoring, mastermind a high ticket